Sezon wakacyjno-ogórkowy skończył się niestety razem z ładną pogodą i wracamy do szarej rzeczywistości. Na szczęście jesień, jak co roku, obfituje w tak dużo ciekawych wydarzeń, że na pewno nie będziecie się nudzić, nawet w długie, deszczowe wieczory.

Festiwale i koncerty

Bang On A Can All-Stars na Sacrum Profanum 2013, fot. www.wandzelphoto.com

 

Tak, jak lato jest sezonem festiwalowym, jesień pełna jest koncertów klubowych i czasem trzeba się rozdwoić, żeby zobaczyć wszystkie interesujące występy. 14 i 15 września do Polski przyjadą słynne rockowe siostrzyczki, czyli zespół The Sisters Of Mercy. Wprawdzie bilety do warszawskiej Progresji już są wyprzedane, ale możecie jeszcze załapać się na koncert w Gdańsku. Tydzień później, 21 września, Gdańsk odwiedzi także kontrowersyjna hip-hip hopowa gwiazda prosto z Harlemu, Azealia Banks.

Jeśli wolicie bardziej offowe klimaty, 21 września rozpoczyna się w Toruniu druga edycja Festiwalu Transgresje. Tym razem tematem przewodnim jest Furia, a organizator, znany z X-Navi:Et, HATI i Alameda 5 Robert Iwański, twierdzi, że będzie to święto muzyki emocjonalnego niepokoju. Na festiwalu posłuchać będzie można między innymi Krzysztofa Zalewskiego, Pro8l3m, Islam Chipsy, Furii i Blank Banshee oraz obejrzeć instalacje artystyczne. Byłam na poprzedniej edycji i zapewniam, że jest to ciekawe wydarzenie muzyczne z niesamowitą oprawą wizualną.

Po tej muzycznej furii zapraszam na mocne uderzenie do Wrocławia, gdzie 23 września zagra Today is the Day, czyli wybuchowa mieszanka noise rocka, grind-core’a, death metalu, punka podana w psychodelicznym sosie. Natomiast już dzień później w katowickim spodku święto fanów muzyki filmowej, czyli Koncert z okazji 85. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara.

Końcówka miesiąca to znów muzyczny huragan. W dniach 26 – 29 września Polskę odwiedzi gwiazda death metalu Immolation, których ostatnią płytę polecaliśmy razem z Michałem Zdancewiczem w #Kolaudacji. Supportowani przez Azarath zagrają aż w czterech miastach – Krakowie, Wrocławiu, Gdyni i Warszawie.

Jeśli ta nawałnica nie zmiecie Was z powierzchni ziemi, warto jeszcze zajrzeć w dniach 26 września – 1 października na Festiwal Sacrum Profanum do Krakowa. W tym roku twórcy zapraszają do Strefy Dyskomfortu i zapewniają, że to, co usłyszycie, jest przeciwieństwem muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej. Jeśli chcecie posłuchać najszybszego pianisty na świecie, niezwykłego tubisty, odważnych interpretacji muzyki klasycznej oraz dowiedzieć się, czym jest Post Indie Classical oraz jakie są związki kompozycji i improwizacji, to festiwal dla Was.

Film i gry wideo

Statuetki Czarnego Konia, Ars Independent 2015, fot. M. Jędrzejowski

 

Fani filmów także będą w tym miesiącu usatysfakcjonowani. W dniach 18 – 23 września odbędzie się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czyli tak naprawdę najbardziej prestiżowa impreza tego typu w Polsce. Zawsze chcieliście wziąć udział w tym wydarzeniu? Nic trudnego, na stronie festiwalu można kupić karnety oraz bilety na poszczególne seanse.

Natomiast 21 września rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy Upto21 / Dozwolone do 21. Pokazy filmów młodych twórców odbędą się w różnych lokalizacjach w ośmiu dzielnicach Warszawy, wstęp na projekcje jest bezpłatny.

W ostatnim tygodniu września (26 września) rozpoczyna się Festiwal filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu Ars Independent w Katowicach. Podczas festiwalu odbędzie się międzynarodowy konkurs pełnometrażowych filmowych debiutów oraz konkursy filmów animowanych i wideoklipów, będzie można zobaczyć interaktywną wystawę gier wideo, pokazy wideoklipów, a także rozgrywkę gry Superhot z muzyką na żywo. Będzie można wziąć także udział w nocnej giełdzie gier wideo.

Inne wydarzenia

Wieczory dla dorosłych w CNK, fot. Adam Kozak

 

W tym roku premiera książki „Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciecha Orlińskiego, pierwszej polskiej biografii Stanisława Lema zbiegła się z setną rocznicą urodzin twórcy. Z tej okazji w dniach 9 – 12 września w Krakowie pod hasłem 1OO lat LEM! organizowane są trwające aż cztery dni urodziny pisarza. W programie między innymi spacer z Wojciechem Orlińskim śladami Lema, konferencja LemCon, kiermasz książek i pokaz filmu o Lemie autorstwa Borysa Lankosza.

Jeśli lubicie wszelkie konwenty i zloty fanów fantastyki, na pewno zainteresuje Was Festiwal Fantastyki i Popkultury Copernicon, a na nim cosplay, larp, gry wideo, planszówki, karcianki, książki, komiksy, sesje RPG, prelekcje i spotkania z ciekawymi gośćmi, między innymi Piotrem Cholewą, Jackiem Komudą, Łukaszem Orbitowskim, Andrzejem Pilipiukiem. To wszystko w dniach 22 – 24 września w Toruniu.

Na sam koniec miesiąca wracamy do Warszawy, gdzie raz w miesiącu w Centrum Nauki Kopernik odbywają się wieczory dla dorosłych, kiedy poza stałymi atrakcjami CNK otwierane są specjalne wystawy, odbywają się prelekcje i warsztaty. W czwartek 28 września hasłem przewodnim wieczoru będzie “Do widzenia, do jutra”, czyli przyszłość ludzkości i kolonizacja kosmosu. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.