Wprawdzie pierwszy tydzień sierpnia już za nami, ale zostały jeszcze prawie cztery, podczas których nie musicie się nudzić, nawet jeśli spędzacie lato w mieście. Zapraszam do przeczytania mojego wyboru sierpniowych atrakcji.

Festiwale muzyczne

Podczas tego weekendu odbyły się dwa najgłośniejsze sierpniowe festiwale – OFF oraz Przystanek Woodstok. To jednak nie wszystko, co muzycznie lato ma Wam do zaoferowania.

Jeszcze przez trzy najbliższe soboty w Warszawie będą się odbywały koncerty z cyklu Jazz na Starówce – za darmo, w pięknym otoczeniu, możecie posłuchać różnych odmian jazzu, zajadając najlepsze warszawskie lody i mocząc stopy w fontannie z Syrenką.

Co weekend w stolicy na Placu Zabaw odbywają się także darmowe koncerty z cyklu Lado w mieście. Jest to festiwal muzyki alternatywnej organizowany przez Stowarzyszenie Plan B we współpracy z niezależną wytwórnią Lado ABC. Szczegółową rozpiskę koncertów znajdziecie na fanpage festiwalu.

Jeśli spędzacie urlop nad morzem, nie może Was zabraknąć na Soundrive Festival, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września w industrialnej przestrzeni Stoczni Gdańskiej. Na festiwalu będzie można posłuchać najciekawszych młodych wykonawców muzyki alternatywnej, rockowej, metalowej, punkowej, elektronicznej i jazzowej. Więcej informacji na stronie http://festival.soundrive.pl/

Koncerty

Jeśli chodzi o koncerty klubowe, drugi miesiąc wakacji zapowiada się ciekawie. Już w najbliższą niedzielę 13 sierpnia zapraszam do warszawskiego Pogłosu na koncert znanego z Napszykłat i Synów Roberta Piernikowskiego, który prezentuje ciekawe, eksperymentalne podejście do rapu.

Jeśli lubicie popularnego teraz stroner rocka, doom metal oraz muzyków z brodami, w tym samym klubie 19 sierpnia zaprezentuje się Dopelord supportowany przez Major Kong i Hidden Haze. Wolicie bardziej bluesową, kameralną odmianę rocka? Tego samego dnia w Babim Lecie zagra warszawskie odkrycie Fertile Hump. Bardzo polecam. Martę Kramer można spokojnie nazwać polską odpowiedzią na Alisson Mosshart.

Jeśli tyle wrażeń w jeden w jeden weekend to dla Was za mało, 20 sierpnia we wrocławskiej Pralni wystąpi legenda metalcore, czyli Converge. Kto jeszcze nie słyszał tego zespołu na żywo, zaręczam, że nie widzieliście i pewnie nie zobaczycie bardziej energicznego i zaangażowanego wokalisty od Jacoba Bannona. Przed Converge zagrają Havok i Gorgutus, cały skład jest więc wart podróży do stolicy Dolnego Śląska. A to jeszcze nie koniec mocnego grania w tym miesiącu, bo 22 sierpnia Warszawę odwiedzą punkowo-noisowi Japandroids. Na koniec ukojenie i bardziej transowe rytmy – 27 sierpnia zapraszam do Hydrozagadki na występ Alameda 5.

Kino plenerowe

Lato jest idealnym czasem na nadrabianie filmowych zaległości w cudownych okolicznościach przyrody, na dużym ekranie, w towarzystwie znajomych, na leżaku lub kocu, z ulubionym napojem w dłoni. W tym roku oferta kin plenerowych jest bardzo bogata, w każdym mieście organizowane są takie pokazy. W Warszawie najszerszą ofertę prezentuje Filmowa Stolica – są to dwadzieścia trzy cykle filmowe w dwudziestu trzech różnych lokalizacjach w całym mieście, w różnych dzielnicach. Repertuar jest bardzo bogaty i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Po szczegóły zapraszam na stronę http://www.filmowastolica.pl/. Oprócz tego w stolicy organizowane są także inne, mniejsze cykle plenerowych pokazów, jak na przykład Cudowne kino nad Wisłą oraz Letnie Kino Kępa.

Kulinaria

Nie można w pełni czerpać przyjemności z koncertów i pokazów filmowych, kiedy mamy pusty żołądek. Ale o to nie musicie się martwić, ponieważ już 15 sierpnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się Festiwal kuchni i kultury Indyjskie Smaki, który ma obfitować także w wiele poza kulinarnych atrakcji, jak na przykład pokazy tradycyjnych tańców indyjskich czy malowanie henną.

Natomiast 19 sierpnia na Stadionie Narodowym odbędzie się kolejny już Festiwal Foodtrucków, gdzie każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, bo wybór jest zawsze ogromny. A już kolejnego dnia przy basenie w Iskrze na Polu Mokotowskim odbędzie się Wegański Piknik organizowany przez Wege Bazar.

Inne wydarzenia


Jeśli cierpicie latem na niedosyt kultury wysokiej, bo większość teatrów ma wtedy urlopy, zapewne ucieszy Was informacja, że już w sobotę 12 sierpnia na Placu Defilad można będzie obejrzeć na dużym ekranie retransmisję sztuki Opętanie z National Theatre w Londynie, w niedzielę 13 – operę La Traviata z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a w poniedziałek 14 – pokaz Jeziora Łabędziego w wykonaniu baletowej ekstraklasy, czyli zespołu Teatru Bolszoj. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Natomiast we wszystkie soboty sierpnia w ramach Laterna Magica na Burakowskiej 14 w Warszawie odbędą się pokazy dzieł kina niemego z muzyką na żywo. Będzie można obejrzeć filmy z Chaplinem, Busterem Keatonem oraz Flipem i Flapem.
Kasia ‘Katka’ Porębska