Jesień zaatakowała z pełną mocą. Deszczowe wieczory to dobra okazja do zanurzenia się w lekturze ciekawych… Nie oszukujmy się – każda okazja do lektury książki jest dobra. 🙂 Jakie nowości mogę polecić tym razem?

W sierpniu nie miałem czasu na przygotowanie kolejnych zapowiedzi, więc wrzesień zaczniemy od krótkiej retrospekcji premier, które pominąłem. Strona Wydawnictwa MAG wciąż jest w przebudowie, a końca prac dalej nie widać… Może w związku z tym dojść do sytuacji, że jakąś ważną premierę tego wydawnictwa pominę.

Z premier ubiegłego miesiąca warto zainteresować się moim zdaniem następującymi pozycjami:

 • „Dziedzictwo Posłańca”, Peter V. Brett – Opowiadanie osadzone w świecie serii „Malowany Człowiek”. Przedstawiona tutaj jest historia Briara, chłopca, który odegrał wielką rolę w wydarzeniach opisanych w głównym wątku historii.
 • „Magia zabija”, Ilona Andrews – Piąty już tom wznowionej serii z Kate Daniels. W powieści fani gatunku urban fantasy powinni znaleźć coś dla siebie.

 • „Rycerz Kielichów”, Jacek Piekara – nowe wydanie kolejnej książki Jacka Piekary. Rycerz Kielichów to twórca i burzyciel tronów. Aby zrealizować swoje marzenia poświęci wiele. Nawet przyjaźń. Nawet miłość. Nawet cały świat.
 • „Do zobaczenia w piekle”, Sławomir Nieściur – Kolejna książka z cyklu Fabrycznej Zony jest zarazem ostatnim tomem serii o Rybinie, Jusupowie i innych „zwykłych” ludziach Zony.

 • „Wieża Koronna”, „Róża i cierń” oraz „Śmierć Dulgath”, Michael Sullivan – Nowy cykl autora sagi „Odkryć Riyrii”, która kilka lat temu wydawana była w serii „Nowej Fantastyki”. Sullivan zabiera nas w nową podróż po Riyrii w trylogii „Kroniki Riyrii”. Wojownik, który nie ma o co walczyć, zostaje zmuszony do współpracy ze złodziejem/zabójcą, który nie ma nic do stracenia. Wspólnie muszą zdobyć skarb z Wieży Koronnej, pozostałości z fortecy, która pozostała niezdobyta i jest skarbcem najcenniejszych przedmiotów w królestwie.

 • „Triumf Endymiona”, Dan Simmons – Kolejny tom Artefaktów MAGa i jednocześnie czwarta księga cyku o Hyperione. Hyperion jest jednym z największych dzieł Simmonsa i to zdecydowanie must read dla miłośników gatunku.

 • „Valis”, Philip K. Dick – „Valis” to najbardziej autobiograficzna z powieści Dicka, geniusza w dziedzinie science fiction, uważanego również za szaleńca. Powieść relacjonuje niezwykłe zdarzenie z marca 1974 roku, kiedy w głowę bohatera trafił różowy promień, powodując zmiany w jego świadomości, podobno poszerzając jego wiedzę, a nawet zmieniając upodobania smakowe. Do końca życia Dick zastanawiał się, co to było… Próbował różnych kluczy, od ortodoksyjnego judaizmu do gnostycyzmu esseńczyków… Nie zrozumieli tej hipotetyczności niektórzy polscy czytelnicy, którzy uznali tę powieść za wykład gnozy, a tłumacza za lokalnego proroka świętego Dicka.
 • „Cudowna broń”, Philip K. Dick – Druga książka Dicka wydana w sierpniu. Trwa wyścig zbrojeń między blokiem zachodnim i chino-radzieckim. Tak naprawdę jednak Lars Powderdry, główny projektant broni Za-Bloku, tworzy wyłącznie efekciarskie gadżety, urządzenia, które tylko z pozoru są śmiercionośne. Niespodziewanie na niebie pojawiają się obce, wrogie satelity i świat potrzebuje prawdziwej militarnej siły. Za-Blok i Oko-Wschód dochodzą do porozumienia, a Lars musi podjąć współpracę ze swoim radzieckim odpowiednikiem, atrakcyjną Lilo Topczewą. Na dodatek zaczyna się w niej zakochiwać, choć dobrze wie, że Lilo może go w każdej chwili zabić…

 • „Nawigatorzy Diuny”, Kevin Anderson, Brian Herbert – Finał trylogii Wielkich Szkół Diuny. Gdy ludzkość pokonała w krwawych walkach myślące maszyny, wydawało się, że czeka ją świetlana przyszłość. Tymczasem ledwie sto lat później, po fatalnych rządach Salvadora Corrino, nieuchronnie zmierza do kolejnego konfliktu. Roderick Corrino usiłuje mądrze władać Imperium, lecz jest w fatalnym położeniu – z jednej strony cywilizacji zagrażają fanatyczni butlerianie, z drugiej Josef Venport, który mógłby ocalić przed nimi ludzkość, to zabójca poprzedniego Imperatora. Gdy Roderick prowadzi swą trudną grę, w Imperium niepostrzeżenie rośnie w siłę inny gracz – zgromadzenie żeńskie bezlitosnej Matki Przełożonej Valii – na dalekim Denali zaś po osiemdziesięciu latach spełnia się wielkie marzenie niezależnego robota Erazma…

A z wrześniowych nowości i zapowiedzi mogę polecić następujące tytuły:

Fabryka Słów

 • „Paradoks”, Charlie Fletcher (12 września) – W tym miesiącu pojawi się kontynuacja „Nadzoru”. Ostatnia Ręka Nadzoru wciąż patroluje granicę pomiędzy tym, co naturalne i tym, co nadprzyrodzone. Nowym członkom brakuje wyszkolenia, a weterani są zmęczeni. Ta słabość przyciąga do miasta nowych wrogów…
 • „Magia Wskrzesza” Ilona Andrews (12 września) – Szósty już tom wyżej wspomnianej serii z Kate Daniels. Kate boryka się z pewnym kryzysem. Niezdolne do kontrolowania swoich bestii, dzieci Gromady umierają. Istnieje lek, który może im pomóc, lecz sekretnej formuły strzegą europejskie gromady, a dostęp do lekarstwa w Atlancie jest bardzo ograniczony.
 • „Virion: Obława” Andrzej Ziemiański (19 września) – Drugi tom historii Viriona, natchnionego sztukmistrza walk znanego z Achai. Andrzej Ziemiański z tym cyklem wziął na warsztat tytułowego bohatera i opowiada jego historię, która wydarzyła się przed wydarzeniami z cyklu o Achai – księżniczce, która trafiła do niewoli za sprawą swojej macochy.

MAG

 • „Pustka: Sny; Czas; Ewolucja” Peter F. Hamilton – Kolejna pełna trylogia wydawana przez MAGa. Tym razem przenosimy się w przyszłość, do roku 3580. Pustka jest czarną dziurą znajdującą się w centrum Drogi Mlecznej. Jest sztucznym wszechświatem stworzonym wiele lat temu przez obcych, a jej otoczka jest bardziej zabójcza od naturalnych czarnych dziur. Pustka stopniowo pożera materię Galaktyki aby funkcjonować, kiedy jej wrogowie próbują powstrzymać ten proces.

 • „Ocean na końcu drogi”, Neil Gaiman – Kolejne wznowienie dzieła Gaimana. Tym razem autor przenosi nas do lat dzieciństwa. Stawu, który magicznie urósł do rozmiaru oceanu. Świata, gdzie już sam nie byłem pewien, czy wszystko jest prawdziwe, czy tylko stworzone za pomocą siły dziecięcej wyobraźni.
 • „Cesarstwo Popiołów”, Anthony Ryan – Zakończenie cyklu „Draconis Memoria”. Armia Białego smoka na całym świecie zbiera krwawe żniwo. Od jej ostrzy zginęły tysiące niewinnych. Złodziejaszek Claydon Torcreek oraz znakomita tajna agentka Lizanne Lethridge z garstką przypadkowo dobranych sprzymierzeńców stoją pomiędzy furią Białego i końcem świata. Aby ocalić przyszłość, muszą zagłębić się w przeszłość i rozwikłać prastarą tajemnicę, która – być może – na dobre odwróci losy wojny.
 • „Epoka Diamentu”, Neal Stephenson – Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Ale świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi…

Zysk i S-ka

 • „Proxima” Stephen Baxter – Autor znany może być między innymi z ostatniego cyklu, który pisał razem z twórcą Świata Dysku, Terrym Pratchettem pod tytułem: „Długa Ziemia”. Proxima opowiada niesamowitą historię kolonizacji surowego nowego Edenu, a tajemnica, którą skrywa ten świat, na zawsze zmieni postrzeganie naszej roli we wszechświecie.

Rebis

 • “Całun Nieśmiertelności” Terry Goodkind – Drugi tom „Kronik Nicci”, który z kolei dzieje się w ogromnym uniwersum Miecza Prawdy. Autor w nowym cyklu opowiada o jednej z jego ulubionych postaci z Miecza Prawdy. Potężna czarodziejka Nicci i jej towarzysze, pozbawiony daru czarodziej Nathan Rahl i młody Bannon Farmer, wyruszają w dalszą podróż. Kierując się zagadkowym proroctwem wiedźmy Red, zmierzają ku legendarnemu Ildakarowi, w którym czas przestał płynąć. Nathan ma nadzieję, że tamtejsi wielcy czarodzieje pomogą mu odzyskać dar. Makabryczne znaki, jakie napotykają na swej drodze ku wspaniałemu miastu, stanowią jedynie przedsmak niewyobrażalnej grozy, jaka czeka na nich pod całunem nieśmiertelności.

SQN

 • „Krew, Pot i Piksele” Jason Schreier – Książka, w której tworzenie gier komputerowych pokazane jest od całkiem innej strony – ich produkcji. Pewnie niejeden z Was marzył o tym, żeby zostać twórcą gier, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wiele trudu i wyrzeczeń kryje się za praktycznie każdym tytułem, od tych najmniejszych do największych i najgłośniejszych gier. Książka ta pokazuje właśnie te trudy, momenty zwątpienia, niepewne przyszłości, które dla jednych kończą się sukcesem, a dla innych… Cóż, sprawdźcie sami.

Uroboros

 • „Ahsoka” Johnston E. K.– Kolejna książka z kanonu Gwiezdnych Wojen, w której opisane zostały przygody znanej z serialu „Wojny klonów” Ashoki Tano. Książka ma być odpowiedzią na pytanie fanów, co stało się z tą bohaterką po wydarzeniach ukazanych w serialu.

Życzę wam miłej lektury!

Sebastian Rulik