Powoli czuć, że nadchodzi wiosna, ale zanim zaczniemy poszukiwać lektur uprzyjemniających łapanie pierwszych jej chwil w okolicznościach przyrody, pewnie jeszcze kilka książek zdążymy przeczytać w domu.

Pewnie już zauważyliście, że nie robię pełnego przeglądu premier, a bardziej dopasowuję je pod moje oczekiwania. Mam nadzieję, że mimo to zachęcę Was do którejś z poniższych pozycji.

Tęsknicie za światem Westeros oczekując na kolejny tom z serii „Gry o Tron”? Zysk i S-ka już 12 marca wyda antologię opowiadań z gatunku fantasy „Księga Mieczy”, w którym znajdziecie opowiadanie George’a Martina, który zabierze nas do wykreowanego przez siebie świata w czasach na długo przed początkiem sagi. W książce znajdą się także opowiadania innych znanych autorów gatunku, jak K. J. Parker, Robin Hobb czy Scott Lynch.

Co w tym miesiącu przygotuje Wydawnictwo MAG? Wygląda na to, że premiera „Olimpu” ponownie zostanie przełożona na późniejszy termin. W tej chwili na stronie wydawnictwa nie ma informacji o konkretnej dacie. Za to 14 marca ukaże się nowe wydanie „Rzeczy ulotnych” Neila Gaimana. Autora póki co znam dosyć przelotnie, dlatego sumiennie zbieram i czytam wszystkie jego książki wydawane w nowej szacie graficznej (która swoją drogą bardzo mi się podoba). Dodatkowo 23 marca wyjdzie wznowienie trylogii „Jean le Flambeur” („Kwantowy złodziej”, ”Fraktalny książę” oraz ”Przyczynowy anioł”) napisanej przez doktora nauk fizycznych – Hannu Rajaniemi. Niestety jak dotąd nie miałem przyjemności przeczytać tych książek, jednak opis obiecujący historię oszusta/łgarza/złodzieja w klimatach science-fiction sprawia, że na pewno dam jej szansę!

Fabryka Słów szykuje kilka wznowień. Dwie z nich są autorstwa Jacka Piekary: „Alicja” oraz „Przenajświętsza Rzeczpospolita”. Wydany zostanie również czwarty tom serii Ilony Andrews o Kate Daniels: „Magia krwawi”. Opowiadania ukażą się już 9 marca. Wydawnictwo planuje również premierę nowej kolekcji „Polska Fantastyka”. Jako pierwsza już 14 marca światło dzienne ujrzy książka Michała Gołkowskiego – „Spiżowy gniew”. Na kolejne miesiące zapowiedziane są również książki Rafała Dębskiego (kwiecień) i Jacka Komudy (oczekuje zapowiedzi). Dla entuzjastów Fabrycznej Zony – 21 marca wyjdzie „Czarne południe” Pawła Kornewa.

Z innych dla mnie ważnych premier, nie można zapomnieć o nowej książce z uniwersum Gwiezdnych Wojen. 21 marca w Empiku, a 4 kwietnia w ogólnej dystrybucji, pojawi się powieść „Battlefront II: Oddział Inferno”, która wyszła spod rąk Christie Golden. Jeśli Oddział Inferno kojarzycie z gry „Star Wars: Battlefront II”, to trafiliście w punkt. Historia jest jej prequelem i także opowiedziana z punktu widzenia Imperium. W tym samym dniu miała wyjść inna pozycja: „Phasma”, ale z tego co wyczytałem, premiera przesunęła się o jeden miesiąc. Korzystając z okazji zdradzę wam informację, że Uroboros zacznie wydawać również książki ze starego kanonu, a na pierwszy ogień idzie trylogia o Thrawnie!

Dla fanów Harlana Cobena mam również interesującą wiadomość. 26 lutego ruszyła kolekcja „W labiryncie kłamstw” – książki wydawane będą co 2 tygodnie, w sumie ma wyjść 28 tomów (pozycje nie będą dzielone na części). Seria rozpoczęła się od powieści „Nie mów nikomu”.

Korzystając z okazji, wszystkim molom książkowym chciałbym zaproponować stworzenie listy pięciu najlepszych książek przeczytanych w tym roku. Oczywiście lista w miarę potrzeb powinna być aktualizowana na bieżąco aż do grudnia. Możemy w komentarzach lub na Discordzie przedyskutować nasze wybory i zachęcić innych do sięgnięcia po te pozycje.

Sebastian Rulik