Długi majowy weekend już dawno za nami, jednak zawsze jest dobra okazja, aby zagłębić się w fantastyczny świat nowych książek. Podczas przeglądania zapowiedzi zauważyłem, że oferta w tym miesiącu jest trochę uboższa niż w poprzednich. Nie oznacza to jednak, że nie udało mi się w niej znaleźć interesujących pozycji, które chciałbym Wam polecić.

Fabryka Słów

Peter V. Brett „Otchłań, tom 2” (9 maja 2018) – Wreszcie, po wielu latach oczekiwań, nadchodzi ostatnia część historii Malowanego Człowieka. Kolejne tomy prezentują bardzo zróżnicowany poziom jakości, jednak koniec końców jest to jeden z najciekawszych pomysłów na historię, jakie czytałem. Dla niewtajemniczonych, Malowany Człowiek to historia świata, w którym po zmroku z otchłani wychodzą żądne mordu bestie. Jedynym sposobem na obronę przed nimi są magiczne runy. Jednocześnie nie ma skutecznego sposobu na ich pokonanie, ponieważ ludzie zapomnieli znaczną większość run, w tym bojowych… Po latach wreszcie poznam zwieńczenie historii Arlena i jego przyjaciół. Sprawia to, że ta premiera jest dla mnie najważniejszą tego miesiąca.

Jacek Komuda „Jaksa” (23 maja 2018) – Trzeci już tom nowej serii „Polska Fantastyka”. Po Jaksę na pewno sięgnę z nadzieją, że czeka mnie kolejna ciekawa historia. Szczególnie, że ma być to pierwsza powieść fantasy autorstwa Komudy. Według zapowiedzi jest to opowieść o świecie, gdzie wojownicy stają naprzeciw strzyg i upiorów, a walka o władzę między ludźmi toczy się równie zażarcie, co walka między starymi a nowymi bogami. Tytułowy Jaksa jest ostatnim ocalałym z rodu Drużyców. Zaszczute dziecko wyrosło na twardego, bezlitosnego wojownika, którego wieczna ucieczka nieuchronnie dobiega końca.

Wydawnictwo MAG

Madeleine L’Engle „Przeciąg w drzwiach” ( 23 maja 2018) – Wznowienie drugiego tomu, po książce „Pułapka Czasu”, cyklu „Kwintet Czasu”. Meg z bratem Charlesem nie przypuszczali, że wyprawa do opuszczonego domu w lesie stanie się początkiem niesamowitej wyprawy w bezmiar kosmosu, która miała doprowadzić do rozwikłania tajemnicy zniknięcia ich ojca.

Charles popada w konflikt z surowym i rygorystycznym dyrektorem szkoły, panem Jenkinsem. W dodatku zapada on na dziwną chorobę, która w niewyjaśniony sposób łączy się z tajemniczym farandolami. Meg, by ratować brata, przy pomocy wielocherubina – wspaniałego, baśniowego stworzenia – odbywa wyprawę w głąb mikroświata mitochondriów i farandol, odkrywając ścisły związek między owym mikroświatem a kosmosem.

Prószyński i S-ka

Orson Scott Card „Przygotowania” (15 maja 2018) – Znacie „Grę Endera”? A wiecie, że jego historia ma pięć książek, a później powstało jeszcze kilka serii powiązanych z tym wykreowanym przez autora światem? Ta książka opowiada o wydarzeniach bezpośrednio przed Enderem, o przygotowaniach do drugiej wojny z Formidami.

Wydawnictwo IX

Niedawno na rynku pojawiło się nowe wydawnictwo. Póki co, na ich stronie znajduje się zapowiedź jednej książki autorstwa Howarda Phillipsa Lovecrafta, zatytułowanej „Wyzwanie z innego świata”. Premiera została zapowiedziana na maj. W tej chwili o książce wiadomo tylko tyle, że ma zawierać opowiadania, które nie wyszły jeszcze w Polsce lub publikowane były w niedostępnych już zbiorach. Dodatkowo zamieszczona jest informacja, że zaprezentowane będą tam humorystyczne utwory Lovecrafta.

 

Jak zwykle, proszę was o informację, jeśli pominąłem jakąś ciekawą pozycję, która dla Was jest ważna, a nie ma jej na powyższej liście.

Sebastian Rulik