Od kiedy sięgam pamięcią, książki, obok mojego GameBoy’a, były zawsze przy mnie – w domu, szkole, pociągu czy też na różnych wyjazdach. Z tego powodu premiery, szczególnie autorów, których dorobek już znam, zawsze wywołują we mnie nadzieję na kolejną fantastyczną przygodę. Być może wybierzemy się na którąś wspólnie?

Nowe pozycje naszych rodzimych autorów pojawią się w dużej mierze dzięki wydawnictwu Fabryka Słów. Już 2 lutego pojawiła się antologia „Idiota Skończony”, składająca się z opowiadań bardziej i mniej znanych polskich autorów książek. W połowie miesiąca pojawi się z kolei nowa książka Mai Lidii Kossakowskiej – tom drugi „Bramy Światłości” , który jest kontynuacją serii „Zastępy Aniołów”. Na koniec miesiąca pojawi się również nowa książka Jacka Piekary: „Bestie i Ludzie”.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało czwarty tom wznowienia serii o Alvinie Stwórcy  Orsona Scotta Carda, pt. „Alvin Czeladnik”. Card w Polsce najbardziej znany jest z serii o Enderze, którą również gorąco polecam.  Premierę będzie miał także pierwszy tom „To, co najlepsze” Harlana Ellisona. Pozycja ta jest dosyć ważnym wydarzeniem w kraju nad Wisłą, jako że dzieła tego autora pojawiają się u nas po raz pierwszy. Ellison został nagrodzony najważniejszymi nagrodami literackimi jedenastoma  Hugo i pięcioma Nebulami.

Wszystko wskazuje również na to, że fani Dana Simmonsa i jego cyklu „Ilion/Olimp” po długim czasie, 9 lutego   [ jednak 3 marca ] doczekają się książki pt. „Olimp”. Pozycja ta borykała się z dużymi problemami wydawniczymi i MAG co chwilę przesuwał jej premierę. Za sprawą wydawnictwa MAG doczekamy się również jednego z ostatnich tomów z kolekcji Uczty Wyobraźni, która została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników. Będą to „Matka Edenu” autorstwa Chrisa Becketta oraz „Czerwony Śnieg” Iana R. MacLeoda. Następcą tej kolekcji jest seria „Artefakty”, której trzynasty  i czternasty  tom wyszły 31 stycznia – „Wypalić Chrom” Williama Gibsona oraz „Endymion” Dana Simmonsa.

Z innych ważnych premier tego miesiąca można wymienić kolejną książkę, której historia dzieje się w świecie Metro 2033 – wydany przez Insignis „Wędrowiec” Suren Cormudian . Pojawi się także kolejny  tom z kolekcji  „Horyzonty Zdarzeń” wydawanej przez Rebis – „Zwycięstwo albo śmierć” Roberta J. Szmidta, który jest już czwartą częścią  cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew”. Warto wspomnieć, że powyższa kolekcja ma na celu wydawać książki gatunku sci-fi polskich autorów – pozycje starsze i nowsze.

Które pozycje interesują was najbardziej? Macie faworytów, których pominąłem w swoim przeglądzie?

Sebastian Rulik