Nowy miesiąc dla mnie zawsze wiąże się z zamawianiem paczki pełnej książek i planowaniem zakupów na kolejny. Z tego powodu mam już wyrobiony nawyk sprawdzania najnowszych zapowiedzi. Sprawdźmy, czym uraczą nas domy wydawnicze w kwietniu.

Fabryka Słów

Andrzej Pilipiuk „Wampir z KC” (premiera 4 kwietnia 2018) – Nie jestem w stanie już zliczyć, ile książek napisał pan Andrzej. Jestem mocno przekonany, że wśród wszystkich jego pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. „Wampir z KC” jest już trzecim tomem przygód wampirów, którym przyszło żyć w czasach PRLu. Tym razem bohaterowie muszą zmierzyć się ze zmianą ustroju i stawić czoło krwiożerczemu (nie mniej niż oni) kapitalizmowi. Znając autora, wiem, że mogę spodziewać się sporej dozy humoru.

Rafał Dębski „Kiedy Bóg zasypia” (premiera 20 kwietnia 2018) – Druga książka z nowej serii „Polska Fantastyka”. Pierwszy tom, czyli „Spiżowy Gniew” Michała Gołkowskiego, dopiero do mnie dotarł. Jedyne co mogę powiedzieć na razie o tej serii – wydanie jest staranne, w twardej oprawie, z bardzo miłą dla oka okładką. Co do Rafała Dębskiego – parę jego pozycji miałem już przyjemność poznać bliżej i z miłą chęcią kupię powyższy tytuł. Szczególnie, że opowiada on alternatywną historię Polski z początków dynastii Piastów. Król Mieszko II został zamordowany. Kraj pozbawiony władcy popada w ruinę, a człowiek staje przeciwko człowiekowi, ramię w ramię ze strzygą i upiorem.

Michał Gołkowski „Powrót” (premiera 26 kwietnia 2018) – Michał Gołkowski ma już na swoim koncie niemałą liczbę napisanych książek. Parę z nich wydanych zostało w ramach cyklu Fabrycznej Zony, a sam autor cieszy się niemałą popularnością. Udało mi się nawet poznać go osobiście podczas Dni Fantastyki we Wrocławiu, i muszę przyznać jedno – jest ogromnym pasjonatem wszystkich tematów, o których pisze. Co może być lepszym wyznacznikiem jakości i rzetelności, niż pasja, która sprawia, że zgłębiamy temat, co pozwala nam stawać się niemal ekspertem w danej tematyce? „Powrót” to kolejny tom tworzonego przez autora od 5 lat przebojowego cyklu rozgrywającego się w uniwersum gry wideo S.T.A.L.K.E.R.

Wydawnictwo MAG

Richard Morgan „Upadłe Anioły” (premiera 4 kwietnia 2018) – Drugi już tom wznowionej serii „Takeshi Kovacs”, której pierwsza część, „Modyfikowany węgiel”, została zekranizowana dzięki włodarzom platformy Netflix. Tym razem, korzystając z szansy dołączenia do tajnej ekspedycji, mającej zabezpieczyć znalezisko archeologiczne, Takeshi wpada w wir zdrady i oszustw, przy których front wojenny wydaje się miłym wspomnieniem. Poszukiwany obiekt jest bezcenny i niesie ze sobą niezliczone zagrożenia. To znalezisko, dla którego korporacje będą zabijać. Odkrycie, które zmieni ludzkość.

Brandon Sanderson „Dawca Przysięgi 2” (premiera 18 kwietnia 2018) – Druga część trzeciego tomu „Archiwum Burzowego Światła”, prawdopodobnie najlepszej serii fantasy, która wyszła spod rąk tego autora. Jeżeli jesteście „nowi w temacie” zachęcam do zapoznania się z pierwszą częścią cyklu – „Drogą królów”. Po przeczytaniu serii „Z mgły zrodzony” jestem wiernym fanem autora, więc moje opinie mogą być mocno stronnicze. Niemniej mocno zachęcam do dania mu szansy.

Ray Bradbury „451 stopni Fahrenheita” (premiera 18 kwietnia 2018) – Kolejna książka z serii „Artefakty” wydawanej przez wydawnictwo MAG stawia na wysoką temperaturę. Guy Montag jest strażakiem. Jego praca polega na niszczeniu najbardziej zakazanego ze wszystkich dóbr: książek. Nie przychodzi mu do głowy, że mógłby kwestionować swoje życie, dopóki nie zostanie mu objawiona przeszłość, w której ludzie nie żyli w strachu, i teraźniejszość, w której można postrzegać świat przez pryzmat idei. Zaczyna ukrywać w domu książki, które wkrótce zagrożą jego życiu. Ja pozycji jeszcze nie czytałem, jednak po obejrzeniu zwiastuna ekranizacji, która pojawi się na platformie HBO GO sprawiła, że zacząłem szukać starych wydań, więc ta zapowiedź tym bardziej mnie ucieszyła.

Dom Wydawniczy REBIS

Cixin Liu „Koniec Śmierci” (premiera 3 kwietnia 2018) – Trzeci, po „Problemie trzech ciał” i „Ciemnym lesie”, tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej. Wiele osób, z którymi rozmawiałem, twierdzi, że to najlepsza seria jaką czytali w ciągu ostatnich lat, więc może warto przyjrzeć się bliżej?

Terry Goodkind „Gniazdo” (premiera 17 kwietnia 2018) – nowa książka twórcy głośnego cyklu fantasy „Miecz Prawdy”. Tym razem Goodkind zabiera czytelników w niebezpieczną wyprawę do zaułków darknetu, w mroczne zakątki naszych umysłów i do źródeł tego, co znaczy być człowiekiem. Główna bohaterka, Kate Bishop, niespodziewanie zostaje wciągnięta w sprawę brutalnego zabójstwa Przy tej okazji dokonuje zaskakującego odkrycia – potrafi rozpoznawać morderców po samym spojrzeniu w ich oczy. Kate, próbując zrozumieć ten dar, coraz bardziej pogrąża się w mrocznym świecie kryminalistów.

Wydawnictwo Albatros

Lee Child „Nocna Runda” (premiera 4 kwietnia 2018) – Książka jest już 23 pozycją wydaną przez autora. Seria o Jacku Reacherze doczekała się już ekranizacji dwóch tomów, z Tomem Cruisem w roli głównej. Książki są zdecydowanie warte uwagi. To już reguła: Reacher wysiada z autobusu – Lee Child ląduje na liście bestsellerów. W „Nocnej rundzie” główny bohater zajmuje się rozwikłaniem tajemnicy pewnego sygnetu należącego do kadetki West Point. Jak zwykle wiele osób pożałuje, że próbowało mu w tym przeszkodzić.
Mam nadzieję, że jestem w stanie zachęcić Was do sięgnięcia po przynajmniej jedną z powyższych pozycji. Bardzo możliwe również, że pominąłem jakąś ciekawą książkę, o której nie słyszałem, bądź akurat wypadłą mi z pamięci przy pisaniu tego tekstu. Jeśli tak jest, dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Sebastian Rulik