Kolejny miesiąc, kolejne zapowiedzi! Wydaje mi się, że spośród poniższych premier, najważniejszą w tym miesiącu okaże się nowa książka Jakuba Ćwieka, a dla młodszych czytelników – kolejna już pozycja z serii o Zwiadowcach.

Fabryka Słów


„Lód Czyściciel” Paweł Kornew (1 czerwca) – Fabryczna Zona prezentuje nową książkę „Cyklu o Soplu”. Jest to już piąty tom serii. Przygranicze to przeniesiony do krainy wiecznego mrozu kawałek naszego świata. Trafić może tam każdy – wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze – za to wyrwać się stamtąd nie mogą nawet najsilniejsi czarownicy.

„Jadowity Miecz” Rafał Dębski (15 czerwca) – Kolejny tom nowej fantastycznej serii Fabryki Słów. Tym razem wydana zostanie powieść Rafała Dębskiego, opowiadająca historię Skarbimira Awdańca, palatyna Bolesława Krzywoustego, powstającego przeciwko władcy. Wśród chaosu odradza się zapomniany Mrok…

„Cień” Adam Przechrzta (20 czerwca) – Trzeci tom cyklu „Materia Prima”. Polski alchemik Olaf Rudnicki oraz oficer elitarnej carskiej gwardii muszą zmierzyć się z zagrożeniem – enklawą, która pojawiła się w środku miasta. Nikt nie wie skąd się wzięła. Na domiar złego narasta konflikt miedzy mocarstwami, nieubłaganie zbliża się wojna.

„Cyfrak” Krzysztof Haladyn (20 czerwca) – Autor znany z książek wydanych w ramach Fabrycznej Zony – seria „Na skraju strefy”, tym razem postanawia zająć się cyberpunkiem. W zdewastowanym świecie przetrwały zarządzane przez korporacje Miasta. Neth żyje w jednym z nich. Tutaj granice cywilizacji i względnego bezpieczeństwa wyznacza technologia – tam, gdzie nie sięgają macki firmy, panuje chaos.

Wydawnictwo MAG


„Wojna Kalibana” James S. A. Corey (20 czerwca) – Drugi tom nowego wydania serii Expanse. Dla tych, którzy nie wiedzą – „The Expanse” to wielowątkowa, wciągająca opowieść science-fiction o konflikcie ludzi z ludźmi, z obcymi w tle. Na podstawie książek powstał również serial, który można zobaczyć na platformie Netflix. Po skasowaniu, serial został wykupiony przez inną stację i doczeka się kontynuacji.

„Czarnoskrzydły” Ed McDonald (20 czerwca) – Nowa seria wydawana przez wydawnictwo MAG – „Znak kruka”. Pod popękanym i wyjącym niebem rozciąga się rozległe, skażone Nieszczęście, tajemnicza pozostałość wyniszczającej wojny z nieśmiertelnymi istotami znanymi jako Królowie Głębi. Nieprzyjaciel przyczaił się po drugiej stronie zatrutej ziemi niczyjej, tętniącej od zwichrowanej magii i złowrogich widm. Obserwuje. Wyczekuje.

„Drażliwe Tematy” Neil Gaiman (6 czerwca) – Kolejna książka Neila Gaimana doczekała się nowej szaty graficznej. Tym razem to zbiór opowiadań autora, które obiecują być pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy. Dla mnie wznowienie było dobrym powodem, aby skompletować książki autora, jednocześnie zapoznając się z jego pozostałą twórczością.

„Bożogrobie” Jay Kristoff (6 czerwca) – Bożogrobie jest już drugim tomem cyklu „Nibynoc”. Mia Corvere, niszczycielka cesarstw, znalazła sobie miejsce pośród Ostrzy Naszej Pani od Błogosławionego Morderstwa, ale wielu członków Duchowieństwa Czerwonego Kościoła uważa, że na to nie zasłużyła.

Prószyński i S-ka

„Outsider” Stephen King (5 czerwca) – Autora raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Tym razem przedstawia nam kryminał ze szczyptą grozy. Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Czy autor ponownie zachwyci swoim kunsztem? Zobaczymy już niebawem.

Zysk i S-ka

„Mgły Avalonu” Marion Zimmer Bradley (4 czerwca) – Wznowienie książki, która opowiada znaną chyba wszystkim Legendę Króla Artura. Historia jednak opowiedziana jest z perspektywy kobiet, które dzierżyły władzę zza tronu. Książka uważana jest za jedną z najwybitniejszych powieści fantasy, jakie powstały.

Rebis

“Czaszkowiercy” Brian Staveley (12 czerwca) – Nowa powieść osadzona w świecie “Mieczy Cesarza”. Jest to prequel do serii wydanej przez Rebis. W skrócie: Pyrre Lakatur, jako wierna wyznawczyni boga śmierci, nie uważa się za morderczynię, tylko kapłankę. Aby jednak zostać nią oficjalnie, musi przejść ostateczną próbę: zabić siedem osób, które opisuje starożytna pieśń.

SQN

„Stróże” Jakub Ćwiek (6 czerwca) – Jakub Ćwiek zdobyl moje zainteresowanie (jak chyba większości czytelników) serią o Kłamcy. Loki działający na usługach aniołów – czy to nie brzmi ciekawie? Jak pewnie też wiecie, seria o Kłamcy dobiegła końca… No prawie, bo przecież można zrobić spin-off’a! „Stróże” mają przenieść nas z powrotem do znanego z Kłamcy świata już niebawem.

Jaguar

„Klan Czerwonego Lisa” John Flanagan (20 czerwca) – Will I przyjaciele wracają na stronach nowej książki Johna Flanagana. Trzynasta już księga młodzieżowej serii Zwiadowcy pod tytułem „Klan Czerwonego Lisa” zostanie wydana już 20 czerwca. Wraz z zapowiedzią wydawnictwo ogłosiło również, że jesienią wydany zostanie kolejny tom. Jeśli ktoś jeszcze nigdy nie słyszał o Zwiadowcach, to jest to seria osadzona w fikcyjnym średniowiecznym świecie. Korpus zwiadowców jest elitarną jednostką Araluenu, która pilnuje porządku w królestwie i dostarcza informacje panującemu królowi. Czeladnikiem jednego ze zwiadowców zostaje główny bohater – Will.

I tradycyjnie: Jeśli pominąłem jakąś ciekawą pozycję, która dla was jest ważna, a nie ma jej na powyższej liście – dajcie znać!

Sebastian Rulik