Lata 60-te XX wieku, minęło 20 lat odkąd Państwa Osi wygrały wojnę. USA znajduje się pod okupacją. Jedna połowa kraju należy do Rzeszy, druga do Japonii, a między nimi przebiega neutralna strefa niczyja.

Hitler się starzeje, w Rzeszy zaczynają narastać napięcia wewnętrzne, a stosunki z Japonią także nie układają się najlepiej. Ludzie stopniowo przyzwyczajają się do totalitarnych rządów, bo nie pamiętają już innego życia. I wśród tej szarej rzeczywistości pewna kobieta natyka się przypadkiem na kronikę filmową, która pokazuje alternatywną wersję historii. Historii, która wydaje jej się niemożliwa do uwierzenia… Nie spodziewa się, jak bardzo to odkrycie wpłynie na jej życie oraz losy całego kraju.

Philip K Dick nie ma szczęścia do adaptacji swoich dzieł. Oprócz „Łowcy androidów” i „Przez ciemne zwierciadło”, inne ekranizacje jego powieści i opowiadań nie dorównują oryginałom. Wprawdzie „Raport mniejszości”, „Pamięć absolutna” czy „Impostor” nie są złymi filmami, ale skupiają się na akcji i pomijają to, co najważniejsze w książkach Dicka – zagubienie i poczucie niepewności. Kim jesteśmy? Gdzie żyjemy? Czy żyjemy naprawdę? Czy istnieje inna rzeczywistość? Czy ktoś nami manipuluje?

Na tym tle serial „The Man in the High Castle” bardzo pozytywnie się wyróżnia. Wprawdzie nie jest wierną adaptacją książki, ale utrzymuje klimat powieści.

Twórcy serialu szybko rzucają widza w wir wydarzeń, a w naszych głowach mnożą się kolejne pytania. To sprawia, że oglądanie tej produkcji wciąga i szybko pojawia się syndrom „jeszcze jednego odcinka”. Mnie zachwyciło także bardzo szczegółowe dopracowanie tej alternatywnej rzeczywistości przez twórców. Nowy Jork obwieszony swastykami zamiast reklam robi piorunujące wrażenie. Niby podobny do tego, który znamy, ale bardziej monumentalny, wydaje się chłodniejszy, groźny, nieprzyjazny. W domach ludzi znajdują się przedmioty typowe dla lat 60-tych, ale są one trochę inne od tych, jakie pamiętamy. To wszystko sprawia, że cały czas czujemy niepokój razem z bohaterami serialu. Coś jest nie tak, ale co?

Serial dostępny jest w ofercie VOD sklepu Amazon.

Kasia Porębska